Dyrektor generalny Moderny Stephane Bancel powiedział: „Myślę, że jest 80 proc. szans na to, że wraz z ewolucją omikronu czy też w ogóle SarsCov-2, będziemy obserwować coraz mniej zjadliwe wirusy” – cytuje CNBC. Bancel dodał, że pozostałe 20 proc. to scenariusz zakładający „kolejną mutację, która jest bardziej zjadliwa niż omikron”. Szef Moderny zapowiedział również plany rozszerzenia obecności firmy w Azji.

„Myślę, że mieliśmy szczęście, że omikron nie był bardzo zjadliwy, ale nadal tysiące ludzi umierają każdego dnia na całej planecie z powodu wirusa” – CNBC cytuje słowa Bancela. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu ostatnich siedmiu dni na całym świecie odnotowano 15,47 mln nowych przypadków zachorowań i 73 162 zgonów. Niektóre badania wykazały, że chociaż wariant omikron wydaje się bardziej zaraźliwy, to generalnie nie wywołuje u ludzi takich chorób i powikłań jak odmiana delta. Urzędnicy służby zdrowia podkreślili, że zagrożenie ze strony wariantu omikron może się zmniejszać.

Reklama

Jednak szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ostrzegł w styczniu, że niebezpiecznie jest zakładać, iż pandemia zbliża się do końca. W rzeczywistości, powiedział on, że „wcale nie jest blisko końca” i ostrzegł, że nowe warianty prawdopodobnie pojawią się w miarę jak omikron będzie się rozprzestrzeniał na całym świecie.

W styczniu Moderna ogłosiła, że rozpoczęła badanie kliniczne mające na celu zbadanie bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki wspomagającej, która jest specjalnie skierowana na wariant omikronu. Jak podaje firma, pierwszy uczestnik badania otrzymał już dawkę zastrzyku przypominającego. Do badania zostanie zakwalifikowanych około 600 dorosłych uczestników w wieku 18 lat i starszych, którzy zostaną podzieleni między dwie grupy.

Plany ekspansji Moderny w Azji

Moderna ogłosiła również plany zwiększenia swojej obecności w Azji. „Powodem, dla którego chcemy rozszerzyć działalność w Azji, jest znaczenie tego regionu” – cytuje CNBC. Bancel powiedział, że uważa azjatycką ekspansję gospodarczą za „bardzo ekscytującą”, a firma zamierza otworzyć nowe filie w Malezji, Tajwanie, Singapurze i Hong Kongu. „Ten wirus pozostanie z ludźmi na zawsze, jak grypa, i musimy z nim żyć” – dodał Bancel.

Ekspansja następuje w miarę jak Moderna „kontynuuje zwiększanie skali produkcji i dystrybucji swojej szczepionki COVID-19 oraz przyszłych szczepionek i terapii mRNA” – poinformowała amerykańska firma biotechnologiczna w oświadczeniu.