Od 20 kwietnia, osoby, które ukończyły 80 lat, mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. Czwartą dawkę szczepionki już wcześniej mogły otrzymać osoby w wieku powyżej 12 lat z obniżoną odpornością, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca.

Rzecznik resortu pytany przez PAP, kiedy zapadnie decyzja o drugim boosterze, czyli drugiej dawce przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, dla osób w wieku 18-80 lat wskazał, że badania kliniczne nad drugim boosterem, czyli czwartą dawką dla szerokiej populacji w wieku 18 plus nadal trwają.

"Europejska Agencja Leków nie otrzymała jeszcze od producenta wniosku w tej sprawie. Zapewne wniosek ten złożony zostanie jeszcze w tym miesiącu, jak wynika z deklaracji konsorcjum farmaceutycznego. Rekomendacja EMA pojawi się więc, wszystko na to wskazuje, na przełomie czerwca i lipca” – powiedział.

Stwierdził jednocześnie, że bardziej istotne są badania i rekomendacje dotyczące boostera stricte ukierunkowanego na wirusa w wariancie omikron. "Zakończona pierwsza część badań producentów wskazuje na wysoką skuteczność tej kierunkowej szczepionki. Co ważne, powinna być ona dostępna już na jesieni” – przekazał.

Reklama

Poinformował, że z deklaracji EMA i producentów wynika, że decyzje i rekomendacje w zakresie jej powszechnego zastosowania zapadną we wrześniu.

"Zwracam jednak od razu uwagę, że ten omikronowy booster będzie dostępny dla osób, które przeszły pełen schemat szczepień, dotychczas dostępnymi szczepionkami lub są zaszczepieni dodatkowo pierwszą dawką przypominającą” – powiedział.

"Szczepionka ukierunkowana na wirus w wersji omikron nie będzie przeznaczona do pierwszych szczepień na koronawirusa” – zaznaczył.

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl