Podawanie inhibitorów biotyny lub inhibitorów kwasów tłuszczowych razem z antybiotykiem ostatniej szansy - kolistyną, pomaga przywrócić skuteczność antybiotyku przeciwko opornym bakteriom. Naukowcy zaobserwowali, że to połączenie skutecznie leczy infekcje oporne na kolistynę.

Zwalczyć najodporniejsze patogeny

Antybiotyki ostatniej szansy są stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych, gdy inne metody leczenia zawiodły. Rosnąca oporność na antybiotyk ostatniej szansy, kolistynę, jest problemem zdrowia publicznego, a identyfikacja nowych antybiotyków ostatniej szansy, które byłyby skuteczne przeciwko wielolekoopornym patogenom, stanowi wyzwanie. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku bakterii Gram-ujemnych, które są coraz bardziej oporne na większość antybiotyków i mają nieprzepuszczalną błonę zewnętrzną, która działa jak bariera dla antybiotyków.

Reklama

Witamina przeciwko bakteriom

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że połączenie kolistyny z lekami hamującymi produkcję biotyny (witaminy z grupy B) lub kwasów tłuszczowych ponownie uwrażliwia oporne bakterie na terapeutyczne działanie kolistyny w hodowlach komórkowych. Podczas leczenia ta kombinacja zmniejsza ilość składników lipidowych w komórkach bakterii, które są ważnymi elementami budulcowymi błon komórkowych.

Autorzy wykazali, że leczenie polegające na łączeniu inhibitorów kwasów tłuszczowych i kolistyny, wykazało skuteczność w leczeniu zakażeń Klebsiella pneumoniae i opornych na kolistynę Escherichia coli u myszy.

Kolejne testy

Naukowcy zaznaczają, że przetestowano niewielki zestaw leków w połączeniu z kolistyną i potrzebne są dalsze badania w celu oceny innych potencjalnych kombinacji leków.

Więcej informacji w materiale źródłowym (https://www.nature.com/articles/s41564-023-01369-z).

Autorka: Urszula Kaczorowska