Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie [TERMIN]

"Uwaga! W dn. 4-15.11 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - napisało RCB w sms-owym alercie.

Biuro wojewody mazowieckiego informowało w piątek na stronach internetowych, że w terminie 4-15 listopada 2023 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

Reklama

"Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać"

"Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na kompleksy leśne, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt" - podano w piątkowym komunikacie.

"Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii" - zaznaczyło biuro wojewody.

W materiale przypomniało też, że lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny, a regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

110 przypadkach wścieklizny

Z informacji wynika, że w 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110 przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów, w 2022 roku potwierdzono 31 przypadków a w 2023 roku do tej pory nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt w województwie.

"Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie" - zaznaczyło biuro wojewody.

Autor: Aleksander Główczewski