Na opublikowanym na stronie kancelarii premiera nagraniu Costa wyjaśnił, że jednym z wyzwań w okresie epidemii jest uregulowanie sytuacji na rynku pracy. Zauważył, że Covid-19 pozbawił wiele osób ochrony socjalnej.

Costa zaznaczył, że epidemia dowiodła też, iż w najbliższym czasie wiele przedsiębiorstw oraz pracowników będzie musiało przestawić się na nowy model pracy, bazujący na rozwiązaniach cyfrowych.

Premier ujawnił, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy epidemii, czyli pomiędzy połową marca i maja koronakryzys zlikwidował w kraju 100 tys. miejsc pracy. Costa przypomniał, że w ciągu ostatnich pięciu lat, do marca 2020 r., w Portugalii powstało 350 tys. nowych etatów, a poziom bezrobocia spadł z 12 do 6 proc.

Szef rządu wyjaśnił, że od początku epidemii w Portugalii państwo w ramach rozmaitych form pomocy wsparło 1,2 mln pracowników.

W środę minister gospodarki Pedro Siza Vieira poinformował, że rząd Portugalii wydał w ramach pomocy dla firm poszkodowanych przez koronakryzys prawie 20 mld euro. Podkreślił, że w najbliższych miesiącach socjalistyczny gabinet będzie kontynuował wspieranie spółek „przeciwdziałając biedzie, bankructwom i wzrostowi bezrobocia”.

Gabinet Costy spodziewa się, że epidemia doprowadzi do wzrostu bezrobocia z obecnych 7 proc. do 9,6 proc. w grudniu 2020 r. W 2021 r. jego poziom, według oczekiwań rządu, ma wynieść 8,7 proc.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/