Według najnowszego badania madryckiej EAE Business School, z którego wnioski opublikował w środę regionalny hiszpański dziennik "EDV", 70 proc. obywateli Hiszpanii deklaruje, że rozpoczęło już oszczędzanie środków z domowego budżetu poprzez ograniczenie wydatków na wakacyjny wypoczynek.

Wśród tej grupy 24 proc. opowiedziało się za pozostaniem w domu podczas tegorocznych wakacji, zaś inne 24 proc. ogłosiło, że zaoszczędzi na wczasach, optując za tanim odpoczynkiem wewnątrz Hiszpanii.

Na zadane przez autorów ankiety pytanie o gotowość do dalszego oszczędzania w okresie koronakryzysu prawie 70 proc. uczestników sondażu odpowiedziało twierdząco.

Większą skłonność Hiszpanów do oszczędzania w okresie epidemii potwierdza też ankieta firm Aecoc i 40dB, w której 66 proc. uczestników zapewniło, że w sytuacji ewentualnego wprowadzenia izolacji społecznej nie wyda już tak dużo na “produkty kupowane na zaś”, jak w połowie marca, kiedy rząd ogłosił przymusową kwarantannę w całym kraju.

Jak poinformowała Rosaria Pedrosa, szefowa marketingu w Aecoc, z sondażu wynika również, iż już 39 proc. Hiszpanów twierdzi, że z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu.

Autorzy badania podali, że aż 93 proc. Hiszpanów spodziewa się, że jeszcze w drugiej połowie 2020 r. nastąpi nawrót epidemii koronawirusa. Z grupy tej 44 proc. jest przekonanych, że rząd ogłosi ponownie izolację społeczną, podobną do tej z okresu marzec-kwiecień.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kib/