W corocznym raporcie państwowego przedsiębiorstwa handlującego bronią Jugoimport SDPR za 2019 r. przedstawionym serbskim organom kontrolnym widnieją 163 umowy importowe podpisane z 31 państwami na łącznie 620 mln dolarów - pisze Reuters po zapoznaniu się z dokumentem.

Z raportu wynika, że Jugoimport kupił w Chinach drony bojowe CH-92A, a także system obrony przeciwlotniczej FK-3. Serbia jest pierwszym europejskim odbiorcą tych rodzajów chińskiego uzbrojenia. Bezzałogowe maszyny latające, wyposażone w laserowo kierowane pociski zostały już pod koniec czerwca przekazane lotnictwu tego kraju - relacjonuje agencja.

Reuters podkreśla, że w ostatnich latach Chiny zainwestowały miliardy euro w serbską gospodarkę, głównie w formie nisko oprocentowanych pożyczek i inwestycji w projekty energetyczne i infrastrukturalne.

Chiny uważają też Serbię za część globalnej Inicjatywy Pasa i Szlaku - lansowanego przez Pekin projektu logistycznego mającego pobudzić handel międzynarodowy i powiększyć sferę chińskich wpływów gospodarczych.

Uzbrojenie armii serbskiej opierało się dotychczas na technologiach pochodzących z byłego ZSRR i w ostatnich latach Serbia kupiła od Rosji m.in. myśliwce, śmigłowce, czołgi i transportery opancerzone - przypomina agencja.

Serbia w 2006 r. ogłosiła neutralność i wstąpiła do prowadzonego przez NATO programu Partnerstwo dla Pokoju, ale nie stara się o pełne członkostwo w sojuszu. (PAP)