W ciągu ostatnich trzech dni na Białorusi zatrzymano ponad sześć tysięcy osób w związku z protestami przeciwko wynikom wyborów. Wiele osób brutalnie pobito, potwierdzono śmierć jednego demonstranta. Siły bezpieczeństwa użyły do rozpędzania demonstrantów granatów hukowych, gazu łzawiącego i strzelały do nich gumowymi kulami. Z setkami z zatrzymanych nie ma kontaktu.

W związku z tymi wydarzeniami Unia Metropolii Polskich we wspólnym stanowisku, które na Twitterze opublikował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, wyraziła głęboki niepokój dotyczący tego, co dzieje się na Białorusi po wyborach prezydenckich. "Wspierając działania mające na uwadze białoruską suwerenność i demokrację, pragniemy dać wyraz przekonaniu, że siła nie może być w żadnym razie argumentem w relacjach władzy ze społeczeństwem" - czytamy w dokumencie.

Prezydenci zwracają także uwagę, że wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka. "Nie można zachowywać milczenia, kiedy to najważniejsze prawo jest naruszane, kiedy narzędziem polityki staje się przemoc i opresja. Historia pozwala nam wierzyć, że władza obojętna wobec oczekiwań społeczeństwa ostatecznie nie może zwyciężyć" - wskazują sygnatariusze pisma.

Jak dodają, potrafi ona jednak spowodować nieodwracalne szkody i wyrządzić krzywdy, których nie sposób zapomnieć ani zrekompensować. "Jest to szczególnie ważne dla nas, Polaków, bo wiemy jak cenne i kruche zarazem są wolności oraz swobody obywatelskie" - podkreślili w piśmie.

Reklama

Prezydenci zwrócili się także do władz na Białorusi o rozpoczęcie dialogu z obywatelami. "Apelujemy zatem do białoruskich władz o rozpoczęcie dialogu, który zastąpi stosowane obecnie rozwiązania siłowe. Jako polscy samorządowcy cieszymy się, że od wielu lat mamy okazję współpracować z lokalnymi społecznościami na Białorusi, choćby w ramach umów pomiędzy miastami partnerskimi" - przypomnieli. Wyrazili przy tym solidarność ze wszystkimi Białorusinami, którym bliskie są ideały wolności i demokracji.

Stanowisko podpisali: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Szczecina Daniel Wacinkiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.(PAP)