W programie wizyty szefa resortu obrony są także dwustronne rozmowy z jego litewskim odpowiednikiem Raimundasem Karoblisem. Podczas spotkania omówiona zostanie m.in. sytuacja na Białorusi, dwustronna współpraca wojskowa, a także ćwiczenia wojskowe na wschodniej flance NATO – poinformowało MON.

W czwartek w Wilnie delegacje pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Sauliusa Skvernelisa będą rozmawiać o współpracy w regionie, bezpieczeństwie oraz relacjach transatlantyckich. Ma także zostać omówiona współpraca na forum UE, w tym w odniesieniu do polityki klimatycznej w kontekście przygotowań do październikowej Rady Europejskiej w sprawie klimatu.

Tematem rozmów mają być także kwestie gospodarcze, w tym odbudowa po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Planowane jest podpisanie porozumień dotyczących współpracy przewoźników kolejowych.

Jak zapowiedział rzecznik rządu, zostanie też podpisany harmonogram wdrażania ubiegłorocznej deklaracji w sprawach oświaty polskiej mniejszości na Litwie i litewskiej w Polsce.

W skład polskiej delegacji wejdzie kilkunastu ministrów.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ godl/