Nowa Południowa Walia to drugi australijski stan, który ujawnił, że jego organ ochrony dziedzictwa zatwierdził prawie wszystkie wnioski rozwojowe, otrzymane w ramach procesu planowania, chociaż niektóre z ostatecznych decyzji zawierają warunki ograniczające szkody – podaje agencja Reutera.

Wszystkie 84 wnioski dotyczące rozwoju, które zniszczyłyby miejsca dziedzictwa Aborygenów, otrzymane od lipca 2020 r. do 9 lutego 2021 r., zostały zatwierdzone – powiedział w czwartek minister Nowej Południowej Walii ds. Aborygenów Don Harwin parlamentarnej komisji budżetowej, zgodnie ze stenogramem opublikowanym w piątek.

"Żaden wniosek nie został odrzucony, ale pozwolenia na wpływ na dziedzictwo Aborygenów (AHIP), które zostały wydane, miały warunki łagodzenia skutków - zastrzegł Harwin, dodając, że resort "prowadzi długotrwałe negocjacje w celu zapewnienia najlepszych rezultatów w zakresie ochrony".

"Prawdą jest stwierdzenie, że ustawowy system ochrony dziedzictwa Aborygenów w Nowej Południowej Walii jest raczej systemem zarządzanego niszczenia, niż jakiejkolwiek zarządzanej ochrony" - ocenił podczas wysłuchania prawnik z ramienia Zielonych David Shoebridge. "Przez ostatnie pięć lat mieliśmy do czynienia ze 100-procentową zgodą na niszczenie aborygeńskiego dziedzictwa" - podkreślił.

Wysłuchanie parlamentarne w stanie Australia Zachodnia w ubiegłym roku ujawniło, że wszystkie z 463 wniosków firm górniczych o zniszczenie obiektów dziedzictwa kulturowego, które wpłynęły od lipca 2010 r. do maja 2020 r., zostały zatwierdzone przez stanowy resort dziedzictwa.

W Australii trwa rozrachunek z zarządzania miejscami dziedzictwa Aborygenów po tym, jak w ubiegłym roku firma Rio Tinto, wydobywająca rudę żelaza, legalnie zniszczyła dwa prehistoryczne schronienia skalne/jaskinie, które były jednym z najwcześniejszych na świecie dowodów na zamieszkiwanie ludzi - zwraca uwagę Reuters.

Aborygeni uzyskali obywatelstwo australijskie dopiero w 1967 roku; niemal wszystkie wskaźniki gospodarcze i socjalne są dla nich niekorzystne. Aborygeni stanowią ok. 3 proc. 25-milionowej populacji Australii, ale aż 28 proc. wszystkich osadzonych w kraju.