Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w Madrycie minister finansów Maria Jesus Montero, wypłata środków dla firm rozpocznie się w maju. Dodała, że dystrybucja pieniędzy potrwa około 40 dni.

Wyjaśniła, że około 2 mld euro trafi do właścicieli jednoosobowych spółek działających na archipelagach Balearów oraz Wysp Kanaryjskich. Będą to głównie spółki z sektora hotelarskiego i gastronomicznego.

Pozostałe 5 mld euro z programu pomocowego dla mikroprzedsiębiorstw rząd chce skierować do właścicieli jednoosobowych spółek w kontynentalnej części Hiszpanii.

W reakcji na zatwierdzenie pakietu pomocy zrzeszająca właścicieli mikroprzedsiębiorstw organizacja ATA z Madrytu wydała oświadczenie, w którym oceniła, że “rządowe wsparcie przyszło zbyt późno”. “Niestety, w czasie pandemii wiele spółek musiało zakończyć działalność” - napisały władze ATA.

Z lutowego sprawozdania tej organizacji wynika, że pandemia i wywołany nią kryzys gospodarczy doprowadziły w Hiszpanii do upadku ponad pół miliona jednoosobowych podmiotów gospodarczych.