Obecny szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski uzyskał w środę pozytywna opinię sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych jako kandydat na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego - Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Szczerski zastąpi na tym stanowisku Joannę Wronecką, której misja zakończy się 31 maja b.r. Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał Wronecką na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu.

"We wrześniu w ONZ zaczyna się gorący okres w związku z sesją Zgromadzenia Ogólnego. Przypuszczam, że to jest kwestia wakacji, najprawdopodobniej po szczycie Trójmorza" - powiedział PAP prezydencki minister pytany, kiedy obejmie stanowisko ambasadora przy ONZ.

Szczyt inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Sofii na początku lipca. "To pewnie będzie ostatnie większe wydarzenie, w które będę zaangażowany w Kancelarii Prezydenta" - zaznaczył Szczerski.

Pytany o priorytety swojej misji jako przedstawiciela Polski w Narodach Zjednoczonych wskazał na "budowanie pozycji Polski w ONZ w tym w kolejnych gremiach, do których polska kandyduje lub w których wiadomo już, że będzie uczestniczyć w kolejnych latach. Wymienił m.in. UNICEF i Radę Gospodarczo i Społeczną (ECOSOC).

Prezydencki minister wskazał także na potrzebę połączenia działań Polski w różnych organizacjach i forach międzynarodowych, w tym podczas przewodnictwa naszego kraju w OBWE, z pracą w ONZ.

Zaznaczył, że będzie też dążył do promowania na forum ONZ polskiej agendy politycznej, czyli podkreślania wagi przestrzegania prawa międzynarodowego dla zachowania pokoju na świecie, akcentowania kwestii bezpieczeństwa na wschodzie Europy, a także polityki klimatycznej i kwestii zrównoważonego rozwoju.

Jak dodał, za cel pastwił sobie także zwiększenie udziału polskich firm w zamówieniach publicznych organizowanych w ramach ONZ oraz promowanie polskich kandydatur personalnych do różnych gremiów w Narodach Zjednoczonych.

Krzysztof Szczerski w latach 2017-2021 pełnił funkcję szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Od kwietnia 2021 r. jest szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. W 2019 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił go jako kandydata Polski na stanowisko komisarza UE, jednak prezydencki minister zrezygnował wówczas, gdy zaproponowana została mu funkcja komisarza UE ds. rolnictwa.

Szczerski jest profesorem nauk społecznych, wykładowcą akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w polityce europejskiej, współczesnych systemach politycznych i administracji publicznej. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ godl/