„Nowe sankcje nakładają restrykcje na 15 rosyjskich oficjalnych przedstawicieli, którzy umożliwiali i wspierali wybór prezydenta Putina w sprawie inwazji na pokojowy i suwerenny kraj. Jako część rosnącej listy sankcji wobec rosyjskich przywódców, nowe środki będą wywierać dodatkową presję na prezydenta Putina, by zmienił postępowanie” - napisano w komunikacie kanadyjskie ministerstwa spraw zagranicznych, wskazując, że sankcje są skoordynowane z działaniami międzynarodowych partnerów Kanady.

Reklama

Najnowsze sankcje dotyczą m.in. wicepremiera Rosji Dmitrija Grigorienki i grupy wojskowych.

„Kanada nie ustaje w swoim wsparciu dla Ukrainy i jej mieszkańców. Prezydent Putin dokonał wyboru w sprawie kontynuacji swojej nielegalniej i nieuzasadnionej inwazji, może też wybrać jej zakończenie” - powiedziała cytowana w komunikacie Joly.

Od rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 r. Kanada nałożyła sankcje na ponad 900 osób i podmiotów, w tym od rosyjskiego ataku na Ukrainę 24 lutego br. - na prawie 500 osób i podmiotów w Rosji, Białorusi i Ukrainie. Kanadyjskie regulacje dotyczące sankcji oznaczają - tak w przypadku osób fizycznych jak i podmiotów oraz instytucji - zamrożenie aktywów, a dla Kanadyjczyków w kraju i poza Kanadą zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów.