"Demokratyczny świat musi odpowiedzieć na działania agresorów w obwodach chersońskim i zaporoskim. Tworzone tam są ośrodki tortur, członkowie lokalnych władz i wszyscy uważani za ważnych dla lokalnych społeczności są uprowadzani, kradzione są pieniądze na emerytury, blokowana i rozkradana jest pomoc humanitarna a ludzie głodują" - powiedział Zełenski.

Jak podkreślił agresorzy usiłują przekształcić te obwody na wzór tzw. "republik ludowych" donieckiej i ługańskiej, przekształcić je w strefę rublową i podporządkować je rosyjskiej machinie administracyjnej.

"Wszystko to wymaga aby kraje zachodnie przygotowały o wiele szybciej nowe, potężne sankcje" - podkreślił Zełenski. Wskazał, że odpowiedź powinna polegać na wprowadzeniu sankcji na cały system bankowy i finansowy Rosji ponieważ jest on częścią machiny okupacyjnej.

Zełenski podziękował wszystkim, którzy pomagają Ukrainie w walce z rosyjską agresją, ale zwrócił uwagę, że "los tej walki zależy także od tych, którzy mają broń i amunicję, której potrzebujemy". "Od nich zależy los ludzi, których można uratować" - dodał.