W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero", opublikowanym w piątek, Urso powiedział, że premier Giorgia Meloni pojedzie do Kijowa na pewno przed wielką konferencją na temat odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w Wiecznym Mieście na początku marca.

"Minister infrastruktury (Ołeksandr) Kubrakow przedstawił nam zasadnicze linie projektu odbudowy, w której uczestniczyć będą włoskie firmy" - wyjaśnił szef resortu przedsiębiorczości, któremu w podróży do stolicy Ukrainy towarzyszył prezes Konfederacji Przemysłowców Carlo Bonomi. Przy tej okazji w Kijowie otwarte zostało nowe biuro tej organizacji.

Jak dodał Urso, "włoska drużyna jest już obecna na Ukrainie, zaangażowana w przygotowanie części przemysłowej i komercyjnej przyszłej odbudowy".

Poinformował też, że strona włoska zaangażuje się w działania w oczekiwaniu na to, aż w pełni zostanie wznowiona praca korytarzy morskich.

Reklama

"Z naszej strony - wskazał - jest zobowiązanie do współpracy przy korytarzu lądowym z Kijowa na północny wschód Włoch, by w pewnym sensie porty w Trieście i w Wenecji stały się portami Ukraińców".

Włoski minister stwierdził, że tematem jego rozmów w Kijowie była też pomoc militarna i przypomniał, że parlament w Rzymie pracuje nad szóstym już dekretem w sprawie wysłania broni na Ukrainę.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)