Szkolenie odbędzie się w Fort Sill w Oklahomie, gdzie Amerykanie prowadzą szkolenia dla własnych żołnierzy z obsługi Patriotów. Fort Sill jest jednym z czterech podstawowych ośrodków szkoleniowych sił zbrojnych USA i siedzibą szkoły artylerii polowej, która kształci żołnierzy od ponad wieku.

"Oczekuje się, że szkolenie Ukraińców z tego złożonego systemu potrwa kilka miesięcy - powiedziała Laura Cooper z ministerstwa obrony USA - Nie jestem w stanie podać konkretnych ram czasowych trwania szkolenia”.

W poniedziałek rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder powiedział, że Stany Zjednoczone rozważają różne opcje przeprowadzenia szkolenia Ukraińców w zakresie obsługi systemu Patriot, "włączając potencjalne szkolenie tutaj w USA, za granicą lub połączenie obu opcji".

USA dostarczą Ukrainie jedną baterię Patriot, która obejmuje sprzęt do wytwarzania energii, komputery, system kontroli zaangażowania i do ośmiu wyrzutni. Bateria jest obsługiwana przez około 90 żołnierzy, a ich szkolenie zajmuje kilka miesięcy.

Reklama

zm/ ap/