Reakcja UDC na orzeczenie ETPC

W oświadczeniu UDC (Demokratyczna Unia Centrum) określiła orzeczenie ETPC jako "niedopuszczalne" i "skandaliczne".

Krytyka wyroku Trybunału przez UDC

Reklama

"Sędziowie w Strasburgu nawet nie wzięli pod uwagę faktu, że Szwajcaria jest wzorowa pod względem redukcji emisji CO2. UDC zdecydowanie potępia tę ingerencję zagranicznych sędziów i wzywa do wystąpienia Szwajcarii z Rady Europy" – stwierdziło ugrupowanie.

Zdaniem UDC "dzisiejszym swoim wyrokiem sędziowie w Strasburgu zamienili się w marionetki aktywistów (klimatycznych) i definitywnie stracili swoją wiarygodność".

"Ich bezczelna ingerencja w szwajcarską politykę jest nie do przyjęcia dla suwerennego kraju. ETPC staje się ekspansywnym Trybunałem: oznacza to, że coraz bardziej ingeruje w sprawy krajowe, które nie znajdowały się w jego kompetencjach w chwili jego tworzenia ani w chwili przystąpienia Szwajcarii w 1963 r." – napisano w oświadczeniu.

ETPC uznaje Szwajcarię za winną naruszenia praw człowieka

ETPC uznał we wtorek Szwajcarię za winną złamania konwencji praw człowieka poprzez brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Trybunał przyznał rację grupie około 2000 starszych Szwajcarek, które twierdziły, że rząd nie wkłada odpowiednich wysiłków w walkę ze zmianami klimatycznymi, co naraża je na śmierć podczas fali upałów.

W orzeczeniu stwierdzono, że niespełnienie przez Szwajcarię celów redukcji gazów cieplarnianych stanowiło złamanie praw człowieka. Decyzja ta może stanowić dla sądów w Europie i poza jej granicami precedens wobec rosnącej liczby spraw odnoszących się do zmian klimatycznych na gruncie praw człowieka.

Orzeczenie strasburskiego Trybunału, od którego nie można się odwołać, może zmusić rząd Szwajcarii do intensywniejszych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w tym do korekty swoich celów w sferze redukcji emisji, aby były zgodne z paryskim porozumieniem klimatycznym. (PAP)