Lotnisko ponownie stało się własnością państwa – przekazał resort w cytowanym przez węgierskie media komunikacie. Państwo węgierskie nabędzie 80 proc. udziałów w spółce zarządzającej lotniskiem Budapest Airport Zrt., a 20 proc. trafi w ręce współinwestora, którym jest francuska firma Vinci, obsługująca ponad 60 lotnisk w kilkunasty krajach na całym świecie.

Dotychczasowym większościowym właścicielem Budapest Airport Zrt. była firma AviAlliance GmbH, należąca do kanadyjskiego Public Sector Pension Investment Board (PSP Investments).

Odkupienie lotniska w Budapeszcie, sprywatyzowanego przez rząd Ferenca Gyurcsanya pod koniec 2005 roku, było od kilku lat celem rządu Viktora Orbana. Od grudnia informowano, że transakcja jest bliska finalizacji.

Początkowo media mówiły o nabyciu przez państwo 51 proc. udziałów, podczas gdy 49 proc. przypadłoby zagranicznemu operatorowi. Rząd rozmawiał w tym celu z kilkoma inwestorami, m.in. z Kataru. Wybór padł ostatecznie na francuską firmę Vinci, która w październiku została ogłoszona również inwestorem polskiego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Reklama

Lotnisko w Budapeszcie ma zostać rozbudowane, a plany mają zostać zaprezentowane przez nowych właścicieli na początku lipca.

Lotnisko im. Ferenca Liszta jest największym międzynarodowym portem lotniczym na Węgrzech, zlokalizowanym ok. 16 km na południowy wschód od centrum Budapesztu. W 2023 roku obsłużyło 14,7 mln pasażerów.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)