„Oczywiście, że nie unikniemy rozmowy o okolicznościach, które mogą spowodować aktywowanie artykułu 4” – powiedziała w rozmowie z nadawcą publicznym LRT Asta Skaisgiryte.

Podkreśliła, że w kontekście zagrożenia w regionie należy rozpatrywać nie tylko kryzys migracyjny, wywołany przez reżim Białorusi, ale także sytuację na granicach Ukrainy.

Reklama

Możliwość „aktywizacji działań na Ukrainie wzbudza niepokój nie tylko Ukraińców, ale też całego regionu, w tym państw bałtyckich” – wskazała doradczyni.

Według Skaisgiryte podczas niedzielnego spotkania w Wilnie omówiona zostanie też kwestia budowa fizycznej bariery na granicy z Białorusią i ewentualne finansowanie tego projektu z funduszy Unii Europejskiej oraz zmiana unijnych aktów prawnych dotyczących migracji i repatriacji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udadzą się w najbliższą niedzielę ze wspólną wizytą do Wilna i Rygi - poinformowały w piątek służby prasowe obu instytucji. W Wilnie zostaną przyjęci przez Nausedę, a w Rydze spotkają się z premierem Łotwy Kriszjanisem Karinszem.