„Obserwujemy nowe przypadki prób wjazdu na Litwę ciężarówkami, więc zdecydowaliśmy się zwiększyć kontrolę pojazdów wjeżdżających na Litwę” – powiedziała minister dziennikarzom. „Jeśli zobaczymy, że te tendencje się nasilają, będziemy bardzo poważnie rozważać zamknięcie przejść granicznych z Białorusią” - wskazała.

Służba Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) poinformowała w piątek, że na przejściu granicznym w Miednikach w ciężarówce jadącej z Białorusi na Litwę znaleziono czterech ukrywających się irackich migrantów. Białoruś odmówiła przyjęcia ich z powrotem.

Reklama

W ocenie Bilotaite sytuacja na granicy z Białorusią ostatnio ustabilizowała się, ale „nie możemy być spokojni, bo w sąsiednim kraju wciąż jest dużo migrantów”.

Minister poinformowała, że według szacunków władz litewskich po stronie białoruskiej nieopodal granicy z Litwą jest obecnie około 1,5-2 tys. migrantów, a liczba migrantów w całej Białorusi może sięgać 15 tys.

„Dopóki ci ludzie nie wrócą do swoich krajów pochodzenia, nie możemy być spokojni” – zaznaczyła Bilotaite. Dodała, że „powinniśmy być przygotowani na dowolne scenariusze, bo reżim (Alaksandra) Łukaszenki jest nieprzewidywalny”.

W 2021 roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło dotąd ponad 4,2 tys. osób, a ponad 7 tys. zostało zawróconych. Minionej doby udaremniono 29 prób przekroczenia granicy z Litwą.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)