"Najważniejsze dzisiaj jest opanowanie emocji. Chciałbym wyraźnie zapewnić, że wszystkie niezbędne procedury zostały uruchomione. Dostajecie państwo komunikaty, także o tym, jak będzie wyglądał proces przemieszczania się uchodźców i jak będziemy dbali o bezpieczeństwo naszych obywateli. Nie ma żadnych powodów do popadania w panikę czy niepokój" – zaapelował prezydent Fijołek.

Zwrócił uwagę na sytuację, jaka pojawiła się w czwartek po południu, gdy do bankomatów i na stacjach benzynowych tworzyły się gigantyczne kolejki. Zapewnił, że paliwa nie zabraknie, a takie zachowanie może skomplikować później pracę służb.

Podkreślił, że dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną, jest przygotowana pomoc. Przy stacji Rzeszów Główny powstaje całodobowy punkt informacyjny, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymają niezbędne informacje, potrzebną pomoc: posiłek, wodę, pomoc medyczną, odpoczynek.

"Miasto dysponuje 100 miejscami noclegowymi przeznaczonymi dla uchodźców z Ukrainy. Uchodźcy nie będą ulokowani na stałe w Rzeszowie, jedynie do czasu zorganizowania transportu do innych części kraju" – wyjaśnił prezydent Rzeszowa.

Reklama

Zostały zorganizowane także punkty zbiórek potrzebnych rzeczy dla mieszkańców miast partnerskich Rzeszowa na Ukrainie. Będą tam zbierane i gromadzone m.in. takie artykuły jak folia termiczna, śpiwory, karimaty, bielizna dziecięca, damska i męska, przybory toaletowe, środki higieniczne, zestawy medyczne, płaszcze przeciwdeszczowe, przybory kuchenne wielokrotnego użytku, pieluchy, środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu, maseczki, zapałki, świece, baterie, latarki.

Zbiórki prowadzone będą od najbliższej soboty w godzinach 12–20 w Rzeszowskim Domu Kultury oraz w Zespole Szkół Gospodarczych przy ul. Spytka Ligęzy.

Uruchomiona została także infolinia dla Ukraińców oraz mieszkańców Rzeszowa, dzięki której można uzyskać informacje w języku polskim, ukraińskim i angielskim o punktach recepcyjnych oraz zbiórkach najpotrzebniejszych produktów dla mieszkańców miast partnerskich. Infolinia jest dostępna pod numerem: 17 788 99 00 w godzinach od 8 do 20, siedem dni w tygodniu.

Miasto zapewnia również wsparcie psychologiczne dla dzieci, w tym szczególnie pochodzenia ukraińskiego, oraz bezpłatne porady prawne.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Polityki Społecznej jak również pracownicy infolinii.

autor: Agnieszka Pipała