"Ceny żywności osiągają rekordowe poziomy, wiele krajów jest uzależnionych od importu z Ukrainy pszenicy i innej żywności. Na szczycie NATO rozmawialiśmy, jak złagodzić ten kryzys i przewieźć zboże z Ukrainy drogą morską i lądową" - powiedział.

Najlepszym sposobem zakończenia kryzysu żywnościowego jest zakończenie wojny

Reklama

Najlepszym sposobem zakończenia kryzysu żywnościowego jest zakończenie wojny; ten kryzys nie jest spowodowany sankcjami NATO, ale wojną Putina - oświadczył na konferencji prasowej w Madrycie, kończącej szczyt Sojuszu jego sekretarz generalny Jens Stoltenberg.

Jak dodał, sojusznicy są zaangażowani na różne sposoby, by znaleźć sposoby wydostania zboża i żywności z Ukrainy. Wskazał, że Turcja pełni kluczową rolę dla przyspieszenia zawarcia "pewnych porozumień". "Grecja jest gotowa do tego, żeby udostępnić statki, żeby wydostać zboża z ukrainny. Inni alianci są zaangażowani w pewne dyplomatyczne wysiłki, by zawrzeć pewne porozumienia, tak żeby statki mogły pływać po Morzu Czarnym ze zbożem i żywnością" - powiedział.

Dodał, że kraje podejmują też wysiłki, aby zwiększyć możliwości transportu zbóż drogą lądową. "Bardzo trudno zrekompensować to, co można transportować droga morską" - zaznaczył.

Chiny i Rosja używają narzędzi ekonomicznych i hybrydowych, by wywierać wpływ w naszym południowym sąsiedztwie

Chiny i Rosja używają narzędzi ekonomicznych i hybrydowych, by wywierać wpływ na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Sahelu - oświadczył w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Madrycie po zakończeniu szczytu Sojuszu.

"Ostatnia sesja szczytu była poświęcona zagrożeniom i wyzwaniom na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i Sahelu. Brak stabilności w tych regionach ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich sojuszników. Nasza nowa koncepcja strategiczna określa terroryzm, jako jedno z głównych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa" - powiedział Stoltenberg.

Dodał, że sojusznicy są zdecydowani, by walczyć z całą "determinacją i solidarnością" z terroryzmem we wszystkich jego formach i przejawach, udostępniając m.in. informacje wywiadowcze sojusznikom.

"Rosja i Chiny nadal usiłują czerpać korzyści polityczne, gospodarcze i militarne w naszym południowym sąsiedztwie. Zarówno Moskwa, jak i Pekin używają narzędzi gospodarczych i hybrydowych, żeby osiągać swoje cele w regionie" - zwrócił uwagę sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sojusz ma za zadanie pomóc Ukrainie przejść ze starego sowieckiego sprzętu na nowoczesny, natowski

Sojusz Północnoatlantycki ma za zadanie pomóc Ukrainie przejść ze starego sowieckiego sprzętu na nowoczesny, natowski - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej w Madrycie, odpowiadając na pytanie o wsparcie wojskowe dla ukraińskiej armii.

"Sojusz ma za zadanie pomóc Ukrainie przejść ze starego sowieckiego sprzętu na nowoczesny, natowski" - oznajmił Stoltenberg.

Dopytywany o groźby Rosji w związku z zaproszeniem Szwecji i Finlandii do przystąpienia do NATO, odparł: "Finlandia i Szwecja zostaną członkami NATO; jesteśmy gotowi bronić wszystkich sojuszników, jesteśmy gotowi na każdą ewentualność".

Zakończyliśmy szczyt, który przygotuje nas na wyzwania przyszłości

Zakończyliśmy szczyt, który przygotuje nas na wyzwania przyszłości - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po zakończeniu szczytu Sojuszu.

"Podjęliśmy decyzję o fundamentalnej zmianie w naszym odstraszaniu i obronie. Zgodziliśmy się, by zaprosić Finlandię i Szwecję, by wstąpiły do naszego Sojuszu. I porozumieliśmy się w sprawie długoterminowego wsparcia dla Ukrainy. Zaaprobowaliśmy nową koncepcję strategiczną NATO. Zgodziliśmy się zwiększyć wysiłki w walce ze zmianami klimatycznymi. (...) Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu inwestycji w NATO i zwiększeniu wspólnego budżetu" - wyliczał Stoltenberg.

luo/ akl/ asc/ mal/ luo/ mal/