"Aby tego dokonać, potrzebujemy kompleksowych kontroli na zewnętrznych granicach Niemiec" - podkreślił Rhein. Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser musi natychmiast wdrożyć odpowiednie środki - dodał. "Byłbym bardzo zadowolony, gdyby w końcu zarządziła ogólnokrajowe kontrole graniczne przez policję federalną", przynajmniej na szczególnie obciążonych granicach.

Rhein i Faeser będą rywalizować w wyborach landowych w Hesji 8 października. Premier z CDU chce tam obronić swój urząd, federalna minister spraw wewnętrznych rzuca mu wyzwanie jako główny kandydat SPD - przypomina w niedzielę portal stacji ARD.

Problem nielegalnej migracji

W piątek policja federalna ogłosiła, że w pierwszej połowie roku odnotowała znacznie więcej nielegalnych wjazdów do Niemiec niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Reklama

Ostatnio odnotowano rosnącą liczbę przyjazdów tzw. szlakiem białoruskim, który prowadzi przez Polskę do Brandenburgii i Saksonii. Wiosną oba kraje związkowe zażądały stacjonarnych kontroli granicznych, co odrzuciła Faeser, zintensyfikowano jednak kontrole w strefie przygranicznej i współpracę z polskimi władzami.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)