Węgry jako ostatni kraj Sojuszu zaakceptowały akcesję Szwecji do NATO. Za głosowało 188 posłów, w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP oraz większość partii opozycyjnych, przy 6 głosach przeciw.

Ratyfikacja musi zostać jeszcze podpisana przez głowę państwa lub przewodniczącego parlamentu Laszlo Koevera, który sprawuje obowiązki prezydenta po ustąpieniu Katalin Novak z urzędu prezydenta.

Premier Węgier Viktor Orbanzapowiedział przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego już w piątek, podczas spotkania w Budapeszcie ze szwedzkim premierem Ulfem Kristerssonem.

Polityk stwierdził, że było kilka prób ingerencji zewnętrznej w decyzję Węgier w sprawie Szwecji, ale „Węgry są suwerennym krajem, nie pozwalają innym dyktować sobie warunków”.

Reklama

Przystąpienie Szwecji do NATO wzmocni bezpieczeństwo Węgier – ocenił Orban. Poseł opozycyjnego ugrupowania Dialog (Parbeszed) Bence Tordai wezwał izbę do minuty ciszy dla uczczenia pamięci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który zmarł w rosyjskim łagrze. Posłowie Fidesz-KDNP oraz skrajnie prawicowej partii Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank) nie wstali z ław.