Izraelscy demonstranci zablokowali dostawę pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Rafah, Strefa Gazy
Rafah, Strefa Gazy/ShutterStock
Izraelscy demonstranci zablokowali na przejściu granicznym Tarkumija na Zachodnim Brzegu dostawę pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i wyrzucili z ciężarówek paczki z jedzeniem. Cztery osoby zostały zatrzymane - podaje w poniedziałek Reuters.

Ugrupowanie Order 9, które zorganizowało tę akcję, oznajmiło w komunikacie, że pomoc humanitarna dostarczana przez Izrael Palestyńczykom "trafia bezpośrednio do Hamasu (...), co daje mu możliwość sprawowania totalnej kontroli nad Strefą Gazy poprzez możliwość dystrybuowania" żywności i leków.

Pomoc humanitarna napędza Hamas?

Oświadczenie Order 9 głosi też, że pomoc humanitarna sprawia, iż Hamas nie jest zainteresowany zawarciem porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników. W ubiegłym tygodniu w południowym Izraelu zatrzymano cztery osoby, które brały udział w podobnej akcji. "Ze względu na te incydenty (...) siły porządkowe zatrzymały kilka osób i wszczęły dochodzenie" - poinformowała izraelska policja w komunikacie.

Reuters przypomina, że społeczność międzynarodowa wywiera od miesięcy presję na Izrael, by dostarczał pomoc do zagrożonej katastrofą humanitarną Strefy Gazy i nie blokował dostaw z zagranicy.

Na początku kwietnia, po ataku izraelskich sił na konwój organizacji World Central Kitchen (WCK), w którym zginęło siedmioro osób, prezydent USA Joe Biden zakomunikował izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, że musi podjąć kroki, by chronić cywilów w Strefie Gazy i dostarczać tam więcej pomocy humanitarnej, a skala amerykańskiej pomocy dla jego kraju zależeć będzie od realizacji tych postulatów. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
oprac. Jolanta Nabiałek
<p>Dziennikarka, publicystka, copywriterka, aktywistka na rzecz praw zwierząt. Skończyła filologię polską, kulturoznawstwo i gender studies. Publikowała m.in. w „Teatraliach”, „Dzienniku Teatralnym”, na Forsal.pl, w „Krytyce Politycznej”, Magazynie „Vege” i Magazynie „Neuropozytywni”.</p>
Zobacz wszystkie artykuły tego autoraIzraelscy demonstranci zablokowali dostawę pomocy humanitarnej do Strefy Gazy »
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj