W swoim przemówieniu Xi pochwalił Shenzhen za „cudowne rezultaty” i ocenił, że miasto „musi rozwijać się z odwagą, by dokonywać przełomów i starać się być na prowadzeniu” oraz stać się „wzorowym miastem silnego kraju socjalistycznego”.

Strefa ekonomiczna w Shenzhen była poligonem doświadczalnym dla wolnorynkowych reform, wprowadzonych przez ówczesnego przywódcę ChRL Deng Xiaopinga, dzięki którym komunistyczne Chiny weszły na drogę dynamicznego wzrostu gospodarczego z ostatnich dekad. Shenzhen, które w 1980 roku było niewielkim rybackim miasteczkiem, przekształciło się w 13-milionową metropolię i centrum wysokich technologii.

W środowych uroczystościach uczestniczyła między innymi szefowa administracji pobliskiego Hongkongu Carrie Lam. Aby wziąć w nich udział, przełożyła planowane na ten dzień doroczne wystąpienie przedstawiające plany polityki na kolejny rok. Podobnie postąpił szef władz Makau Ho Iat Seng.

Xi zapowiedział rozwijanie modelu „podwójnego obiegu”, w którym wzrosnąć ma rola konsumpcji wewnętrznej przy jednoczesnym przyciąganiu inwestycji zagranicznych. Przed wizytą w Shenzhen przywódca ChRL odwiedził pobliskie miasta Chaozhou i Shantou w prowincji Guangdong, gdzie podkreślał wagę innowacji i ulepszeń przemysłowych.