Preparat EpiVacCorona powstał w centrum wirusologii Wektor w Nowosybirsku. Wicepremier Tatiana Golikowa wyjaśniała w ostatnich dniach, że jest to szczepionka, która w odróżnieniu od Sputnika-V nie zalicza się do tzw. szczepionek wektorowych.

Jak poinformował w czwartek państwowy urząd sanitarny Rospotriebnadzor, EpiVacCorona znajduje się jeszcze przed fazą badań klinicznych z udziałem 40 tys. ochotników. Badania te będą prowadzone w Moskwie, Petersburgu, obwodzie nowosybirskim, Kraju Ałtajskim i obwodzie sachalińskim. Nabór ochotników jeszcze się nie rozpoczął. Docelowo EpiVacCorona ma być udostępniona do stosowania od 1 stycznia 2021 roku.

EpiVacCoroną zaszczepiła się sama wicepremier Golikowa. Wcześniej wielu rosyjskich urzędników wysokiej rangi wypróbowało na sobie Sputnik-V. Ta pierwsza rosyjska szczepionka została zarejestrowana w sierpniu. Informując o tym, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że preparatem zaszczepiła się jedna z jego córek.

Sputnik-V również jest wciąż na etapie badań. Do tej pory zaszczepiono tym preparatem 13 tys. ochotników. Będzie on jednak pierwszą szczepionką zastosowaną w praktyce, najpierw w listopadzie i grudniu, wśród grup ryzyka: lekarzy, nauczycieli, policjantów, pracowników socjalnych i ze sfery transportu, usług i żywienia zbiorowego. Masowe szczepienia Sputnikiem-V planowane są na 2021 rok.

Reklama

W pierwszej fazie badań klinicznych znajduje się trzecia szczepionka, opracowana w ośrodku badań nad preparatami immunobiologicznymi im. Czumakowa Rosyjskiej Akademii Nauk. Należy ona do jeszcze innego typu szczepionek i w przeciwieństwie do dwóch pierwszych zawiera żywy wirus. Na razie wypróbowano ją na kilkunastu ochotnikach, u których po przyjęciu preparatu nie wystąpiły powikłania.

W drugiej fazie badań szczepionka ta zostanie wypróbowana przez grupę 64 ochotników. Etap ten rozpocznie się 19 października i ma się zakończyć przed grudniem.