Kwestia ratyfikacji porozumienia Rosji i USA o przedłużeniu obowiązywania układu Nowy START będzie w środę pierwszym punktem porządku obrad Dumy - przekazała agencja TASS.

Wcześniej w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom podczas wirtualnej konferencji prasowej, że przedłużenie tego paktu "leży w interesie obu krajów, jak i całego świata".

MSZ Rosji zaproponowało Stanom Zjednoczonym w połowie stycznia przedłużenie układu Nowy START na pięć lat "bez warunków wstępnych".

Dzień po zaprzysiężeniu Bidena na prezydenta USA, 21 stycznia, rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że nowa administracja również będzie zabiegać o pięcioletnie przedłużenie traktatu.

Nowy START wygaśnie w lutym. W październiku 2020 roku Biały Dom odrzucił propozycję Moskwy dotyczącą przedłużenia układu o rok bez żadnych warunków wstępnych. Waszyngton domagał się wówczas wstrzymania przez Rosję modernizacji arsenału głowic nuklearnych.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.