Wcześniej współpracownicy Nawalnego opublikowali na plikach Google Docs rekomendacje głosowania na wyborach do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej. Pierwszy dokument zawierał nazwiska kandydatów startujących w Moskwie. Drugi dotyczył kandydatów w okręgach wyborczych w pozostałej części kraju. W sobotę po południu oba pliki były niedostępne.

Rekomendacje głosowania w wyborach to strategia, którą Nawalny nazwał "inteligentnym głosowaniem". Opozycjonista zaapelował, by masowo wspierać tych kandydatów, którzy w swoich okręgach mają największe szanse na pokonanie reprezentanta rządzącej partii Jedna Rosja. Strona internetowa "inteligentnego głosowania" została zablokowana 6 września. 17 września Google na żądanie Roskomnadzoru usunął z oferty Google Play aplikację o nazwie Nawalny, która zawierała funkcję "inteligentne głosowanie".

Decyzję koncernu skrytykował twórca komunikatora Telegram Paweł Durow, ale jednocześnie sam Telegram zablokował boty związane z agitacją wyborczą, w tym z "inteligentnym głosowaniem". Durow powiedział, że blokada obowiązuje na czas wyborów.

Główny dzień głosowania w wyborach do Dumy to niedziela, 19 września. Od piątku trwa już dwudniowe głosowanie przedterminowe, podczas którego wyborcy mogą oddać głos także przez internet.