Należy unikać wszelkich podróży do Rosji w związku ze skutkami zbrojnego konfliktu z Ukrainą, wśród których są ograniczone możliwości przelotu i restrykcje nałożone na transakcje finansowe. Jeśli jesteście w Rosji, powinniście natychmiast opuścić ten kraj, dopóki istnieją możliwości wykupienia podróży” - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie rządu Kanady. Ostrzeżono też, że sytuacja może pogorszyć się w każdej chwili, a możliwości pomocy ze strony kanadyjskich służb konsularnych mogą zostać ograniczone.

W komentarzu wskazano, że 24 lutego br. Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na Ukrainę, a Kanada, tak jak wiele krajów, ograniczyła możliwości transakcji finansowych z Rosją oraz możliwości podróży. Rosja wprowadziła podobne ograniczenia w reakcji na sankcje.

Ograniczenie swobody wypowiedzi

Komunikat przypomina też, że w piątek rosyjski parlament przyjął ustawę, która „znacząco ogranicza swobodę wypowiedzi na temat obecnej sytuacji”. W związku z tym Kanadyjczykom zalecono m.in., by jeśli znajdują się jeszcze w Rosji, nie dyskutowali na temat sytuacji na Ukrainie, nie wypowiadali się publicznie za sankcjami wobec Rosji i nie publikowali informacji „które lokalne władze uważają za nieprawdziwe”.

Reklama

„Choć skutki nowego prawa są wciąż niejasne, można zostać za to zatrzymanym lub ukaranym grzywną” - podkreślono w komunikacie. Jeszcze w piątek publiczny kanadyjski nadawca CBC poinformował, że ze względu na ryzyko dla dziennikarzy i innych pracowników czasowo zawiesił przekazywanie informacji bezpośrednio z Rosji.

Z Toronto Anna Lach (PAP)