Rzecznik odnosząc się na Twitterze do codziennej statystyki straży granicznej napisał na Twitterze, że 'od początku operacji wykorzystującej sztuczny szlak migracyjny oczywiste jest, że jej realnym beneficjentem pozostaje Kreml".

"Operacja hybrydowa prowadzona przeciwko Polsce rękami reżimu Łukaszenki trwa. W minionym dniu odnotowano 85 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Do Polski wtargnąć próbowali m. in. obywatele Kamerunu, Sudanu czy Kuby" - podał rzecznik.

Żaryn zaznaczył, że prowadzone przez służby białoruskie działania są częścią wrogiej wobec Zachodu polityki Rosji.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje czasowy zakaz przebywania w pasie przy granicy z Białorusią - na obszarze 183 miejscowości - 115 w woj. podlaskim i w 68 w lubelskim wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Reklama

Na ten teren nie mozna wejsć od 2 września 2021 r. - zakaz wprowadzono najpierw w formule stanu wyjątkowego - do 30 listopada 2021 r., a po tym terminie i zmianie przepisów - rozporządzenia szefa MSWiA. W pasie granicznym trwa budowa bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej. Ma się ona zakończyć tak jak obecne rozporządzenie - do połowy roku.((PAP)

autor: Aleksander Główczewski