Budżet przewiduje wzrost PKB na poziomie 4,6 proc. Przed głosowaniem minister finansów Serhij Marczenko określił dokument jako "budżet możliwości i rozwoju". Przekazał, że przewiduje on zwiększenie wydatków na obronność i bezpieczeństwo do 5,93 proc. PKB oraz np. zwiększenie wynagrodzeń lekarzy i nauczycieli. Jak dodał Marczenko, wzrosną też wydatki na ochronę zdrowia, na zakup szczepionki przeciwko Covid-19.

Za przyjęciem projektu głosowało 289 deputowanych do Rady Najwyższej, która formalnie liczy 450 osób; obsadzone są 423 miejsca w parlamencie w związku z brakiem przedstawicieli zaanektowanego przez Rosję Krymu oraz opanowanych przez separatystów części Donbasu.

Projekt ustawy budżetowej był przyjęty przez Radę Najwyższą w pierwszym czytaniu na początku listopada. Częścią dotyczącą dochodów i wydatków przewidzianych w projekcie był zaniepokojony MFW.

Pod koniec listopada resort finansów Ukrainy poinformował o pomyślnym zakończeniu rozmów z MFW o projekcie budżetu na przyszły rok, co, jak zaznaczono, jest jedną z przesłanek do rozpoczęcia negocjacji w sprawie kolejnej transzy pomocy. Resort przekazał, że prowadził codzienne konsultacje z ekspertami MFW w sprawie możliwości finansowania deficytu i priorytetowych wydatków budżetowych w 2021 roku. Oświadczono, że parametry budżetu na 2021 rok "pokrywają się z ocenami specjalistów z Funduszu".

W czerwcu MFW zatwierdził 18-miesięczny pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ok. 5 mld dolarów, który ma być wypłacony w pięciu transzach. Pierwsza transza kredytu, która trafiła do Kijowa, wyniosła 2,1 mld USD.