Według komunikatu MSZ Ukrainy Wang powiedział Kułebie, że Chiny są gotowe podjąć wszelkie wysiłki, aby pomóc zakończyć wojnę poprzez dyplomację – przekazał Reuters.

O rozmowie ministrów poinformowało również MSZ w Pekinie. Według niego Kułeba zadeklarował chęć „wzmocnienia komunikacji ze stroną chińską” i wyraził nadzieję, że Chiny pomogą wypracować zawieszenie broni.

Wang wyraził ubolewanie z powodu „wybuchu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego” i głębokie zaniepokojenie w związku z krzywdą ludności cywilnej. Wezwał do deeskalacji i rozwiązania sporu poprzez negocjacje oraz zapewnienia bezpieczeństwa przebywającym na Ukrainie Chińczykom – napisano w komunikacie chińskiego MSZ.

Chiński minister powtórzył również wcześniejszą deklarację poparcia dla „suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw” oraz opinię, że „bezpieczeństwo jednego kraju nie może być zapewnione kosztem bezpieczeństwa innych państw, a bezpieczeństwo w regionie nie może być osiągnięte poprzez rozszerzanie sojuszy wojskowych” – wynika z komunikatu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)