Ukraińscy deputowani wezwali obie izby Kongresu USA do zaostrzenia sankcji przeciw Rosji i państwom współpracującym z nią oraz popierającym jej terrorystyczny reżim, w szczególności sankcjami przewidzianymi zgodnie ze statusem państwa sponsorującego terroryzm.

Rada Najwyższa uważa też za niezbędne wprowadzenie sankcji przeciw kręgom rządowym i biznesowym oraz rosyjskim partiom politycznym popierającym wojnę w Ukrainie.

Ukraińscy deputowani apelują również o uznanie za organizacje terrorystyczne tzw. republik ludowych: ługańskiej i donieckiej, a także sił zbrojnych Rosji w szczególności ze względu na bestialstwa popełnione przez rosyjskich żołnierzy w Ukrainie, rozstrzeliwanie cywilnej ludności, masowe gwałty na kobietach, mężczyznach i dzieciach, jak również umyślne stwarzanie okoliczności prowadzących do katastrofy humanitarnej.

Reklama

Ponadto parlament ukraiński zaapelował o wsparcie wszelkich inicjatyw na rzecz udzielenia Ukrainie kompleksowego i jak największego wsparcia obronnego, finansowego i humanitarnego oraz w postaci sankcji. (https://t.me/yzheleznyak/1614)

Pod koniec kwietnia szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował, powołując się na amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm.