Szef Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wystosował w piątek oświadczenie w kontekście setnego dnia obrony Ukrainy.

"Jesteśmy świadkami 100 dni nieustraszonego oporu narodu ukraińskiego w obliczu niczym niesprowokowanej rosyjskiej agresji militarnej. Każdy Ukrainiec zachowuje się jak prawdziwy bohater. Nasze wsparcie musi być niezachwiane. Musimy wspierać ich przez całą wojnę i po jej zakończeniu, kiedy rozpocznie się odbudowa Ukrainy i gdy zacznie ona budować swoją nową przyszłość" - podkreślił Werner Hoyer.

Prezes EBI zaznaczył, że jest "bardzo dumny" z dotychczasowego wysiłku finansowego na rzecz Ukrainy. W ciągu "zaledwie kilka tygodni po rozpoczęciu inwazji udało nam się szybko przeznaczyć 668 mln euro dla rządu ukraińskiego na pilne potrzeby w zakresie płynności. Kolejne wsparcie w wysokości 1,5 mld euro zostanie przeznaczone na odbudowę tego kraju i wszystkiego, co zniszczyła rosyjska armia. Pakiet pomocy humanitarnej o wartości 2,5 mln euro, koordynowany przez Instytut EBI, bezpośrednio pomaga ludziom dotkniętym wojną" - przekazał.

Reklama

Hoyer przypomniał, że EBI przeznaczył pakiet pomocowy w wysokości 4 mld euro "dla lokalnych społeczności państw członkowskich UE, które zapewniają schronienie ludziom uciekającym przed wojną i przemocą"

"Jako bank UE pozostajemy niewzruszeni – staliśmy i będziemy stać po stronie Ukrainy zaangażowani w odbudowę dla dobra tego kraju" - zaznaczył szef Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Na początku maja Hoyer odniósł się do wielkości planowanej pomocy finansowej dla Ukrainy. "Jest dla mnie całkiem jasne: nie mówimy tu o milionach, ale o bilionach euro" - powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera opublikowanym 11 maja.

Ewa Nehring