Na stroni Banksy'ego na Instagramie pojawiły się wkrótce inne fragmenty jego dzieł, które stworzył on w tej podkijowskiej miejscowości. Tym samym potwierdził swoją obecność na Ukrainie i autorstwo dzieł.

"Wyzwolimy wszystkie nasze ziemie"

Wyzwolimy naszą ziemię i przywrócimy ukraińskie terytorium w ramach międzynarodowo uznanych terytoriów, które obejmują Krym - powiedział doradca ukraińskiego ministra obrony Jurij Sak, cytowany w piątek przez BBC.

Reklama

"Jestem przekonany, że nasza strategia nadal będzie na dobrym poziomie, jak to miało miejsce w Kijowie, Czernihowie, Charkowie i teraz Chersoniu" - dodał.

Wypowiedź Saka nastąpiła po piątkowym oświadczeniu ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), który poinformował, że Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, a do miasta wkraczają oddziały ukraińskich sił zbrojnych. Wywiad wezwał rosyjskich żołnierzy, by się poddali i zapewnił, że każdy z nich, kto stawi opór, zostanie zlikwidowany.

Chersoń był jedynym miastem obwodowym, które udało się zająć Rosjanom. Doszło do tego w pierwszych dniach inwazji rozpoczętej 24 lutego. Po ponad ośmiu miesiącach okupacji strona rosyjska ogłosiła wycofanie swoich wojsk z prawego brzegu Dniepru. To efekt skutecznej ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju.