Ukraiński operator pocztowy otrzymała trzy wyróżnienia w prestiżowym konkursie World Post & Parcel Awards, a znaczek ze słynnym cytatem został uznany za najlepszy na świecie w 2022 roku. Ukrposzta zwyciężyła też w kategorii Filatelistyczna Kampania Roku. Zwycięski znaczek został wyemitowany w 5 milionach egzemplarzy - napisała Ukrainska Prawda.

"Rok 2022 był rokiem restartu, wzrostu i prawdziwego rozkwitu dla ukraińskiej filatelistyki. Przykład Ukrposzty udowodnił, że branża ta może cieszyć się dużym zainteresowaniem i popularnością. Ukraińska filatelistyka stała się tematem zainteresowania nie tylko w kraju, ale i na świecie" - napisał ukraiński operator pocztowy na swojej stronie internetowej.

Jedyny taki znaczek

Reklama

Znaczek, o którym rozpisywały się światowe media, jest obecnie eksponowany w Smithsonian National Postal Museum w Waszyngtonie - najbardziej prestiżowym muzeum filatelistycznym.

Znajdujący się na znaczku cytat to słowa jednego z obrońców Wyspy Węży na Morzu Czarnym, który w pierwszej fazie rosyjskiej agresji na Ukrainę była atakowana przez krążownik Moskwa. Gdy załoga rosyjskiego okrętu wezwała obrońców wyspy do poddania się, jeden z ukraińskich żołnierzy odpowiedział w niewybrednych słowach, dokąd mają się udać napastnicy. Słowa stały się jednymi z najbardziej rozpowszechnionych cytatów w trakcie agresji Rosji na Ukrainę i tak zwanym wiralem.

sm/ adj/