"Gdy dwa lata temu Putin rozpoczął swoją nielegalną inwazję, wolny świat był zjednoczony w swojej odpowiedzi. Razem stanęliśmy za Ukrainą. I w tę ponurą rocznicę musimy odnowić naszą determinację" - podkreślił brytyjski premier.

"Byłem w Kijowie zaledwie kilka tygodni temu i spotkałem rannych ukraińskich żołnierzy. Każda wstrząsająca historia przypominała o odwadze Ukrainy w obliczu przeważającego cierpienia. Było to przypomnienie ceny, jaką płacą nie tylko za obronę swojego kraju przed całkowicie nieuzasadnioną inwazją, ale także za obronę samych zasad wolności, suwerenności i praworządności, na których wszyscy polegamy" - napisał Sunak.

Przypomniał, że w styczniu ogłosił największy pojedynczy brytyjski pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który zwiększył brytyjskie wsparcie do 12 miliardów funtów i podpisał dziesięcioletnią umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, która jest pierwszą tego rodzaju umową zawartą przez Ukrainę.

"To jest moment, aby pokazać, że tyrania nigdy nie zatriumfuje i ponownie powiedzieć, że będziemy stać po stronie Ukrainy dziś i jutro. Jesteśmy gotowi robić wszystko, co trzeba, tak długo, jak będzie trzeba, dopóki nie zwyciężą" - zapewnił Sunak. (PAP)

Reklama