"Mocny dokument, który potwierdza silne wsparcie Danii dla naszego narodu. Kontynuujemy prace nad nową architekturą bezpieczeństwa dla naszego kraju. (...) Dziękujemy za pomoc!" - podkreślił prezydent na Telegramie.

Ihor Żowkwa zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy poinformował o szczegółach umowy na Facebooku. Podkreślił, że Dania jest pierwszym krajem spoza G7, z którym Ukraina podpisała taką umowę. Porozumienie określa konkretny zakres wsparcia dla Ukrainy ze strony Danii.

"W 2024 roku duńskie wsparcie wojskowe wyniesie co najmniej 1,8 mld euro. Ponadto Duński Fundusz na rzecz Ukrainy przeznaczył 8,5 mld euro na bieżące wsparcie dla naszego kraju w latach 2023-2028" - napisał Żowkwa na Facebook.

Według zastępca szefa biura prezydenta, umowa zawiera analogiczne do innych, podpisanych już dokumentów, postanowienia dotyczące wyraźnego wsparcia dla przyszłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO, ścieżki reform Ukrainy, współpracy w zakresie przemysłu obronnego, wywiadu, cyberbezpieczeństwa, odbudowy Ukrainy, a także sankcji i postawienia państwa agresora przed odpowiedzialnością.

Reklama

Dania współprzewodniczy działającej na rzecz Ukrainy koalicji sił powietrznych, jest też członkiem koalicji na rzecz ukraińskiej obrony powietrznej i rakietowej. Kopenhaga "będzie wspierać wysiłki mające na celu zapewnienie pełnej zdolności F-16 poprzez Koalicję Sił Powietrznych (AFCC), w tym poprzez dostarczanie myśliwców, amunicji, szkoleń i ćwiczeń, a także przyczynianie się do długoterminowego utrzymania myśliwców i tworzenia odpowiednich warunków w Ukrainie" - podkreślił Żowkwa.

Ponadto, Dania pomoże w rozwoju ukraińskiej marynarki wojennej, wysiłkach w zakresie rozminowywania, a także przekaże Kijowowi zaawansowany sprzęt wojskowy: drony, sprzęt komunikacyjny, radary i sprzęt wykrywający. Umowę zawarto na dziesięć lat z możliwością jej przedłużenia.

Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen potwierdził w czwartek przekazanie Ukrainie pierwszych wielozadaniowych samolotów F-16 latem tego roku. To o pół roku później, niż zapowiadała Frederiksen w sierpniu 2023 roku. Powodem zwłoki są m.in. opóźnienia w dostawach z USA dla duńskich sił powietrznych samolotów F-35, mających zastąpić F-16.

Dotychczas Ukraina podpisała dwustronne umowy o bezpieczeństwie z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.