Cytująca szacunki OCU “La Vanguardia” przypomina, że od czwartku wejdzie w życie na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej. Odnotowuje, że wśród 17 hiszpańskich wspólnot tylko władze Wysp Kanaryjskich nie zdecydowały się jeszcze na taki krok.

Wydawana w Katalonii gazeta podaje, powołując się na szacunki OCU, że w przypadku czteroosobowej hiszpańskiej rodziny miesięczne wydatki na zakup masek ochronnych sięgają kwoty 70 euro, szczególnie jeśli kupowane są wersje chirurgiczne lub z filtrem. Na prąd rodzina wydaje średnio poniżej 60 euro.

Reklama

Eksperci OCU wskazują, że wprawdzie maski ochronne wielokrotnego użytku są najtańszym rozwiązaniem, ale wskazuje, że bardzo często są one mniej skuteczne niż np. maski chirurgiczne, które można nabyć w aptekach.

OCU zauważa, że wielu użytkowników masek domowej roboty korzysta z niewłaściwych materiałów, które nie tylko mogą narazić na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, ale również znacząco utrudnić oddychanie ich użytkownikowi.

“Domagamy się, aby ministerstwo zdrowia wzięło pod uwagę fakt, że około 10 proc. rodzin ma trudności finansowe, i przekazywało im maski ochronne w sposób bezpłatny” - napisały we wniosku przesłanym do hiszpańskiego ministerstwa zdrowia władze organizacji reprezentującej konsumentów.

Z szacunków OCU wynika, że większość masek wielokrotnego użycia oferowanych w hiszpańskich supermarketach nadaje po pięciu praniach wciąż do zastosowania, a ich skuteczność spada zaledwie o około 10-15 proc.

Marcin Zatyka (PAP)