Partia poinformowała o zmianach we wtorek. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, do których należy Prawo i Sprawiedliwość, to ugrupowanie zrzeszające ponad 40 partii politycznych.

"Cieszę się, że pomimo pandemii partia EKR zdołała utrzymać wysoki poziom aktywności poprzez przeprowadzane zdalnie debaty w sprawach takich jak międzynarodowy handel, zagrożenia dla Zachodu ze strony Rosji i Chin, kwestie klimatu, ale także o bezpieczeństwie żywności z udziałem wybitnych panelistów z UE i USA. Wczoraj ukonstytuowaliśmy nowy zarząd" - podkreśliła we wtorkowej wypowiedzi dla PAP Fotyga.

Do niedawna szefem partii EKR (nie należy mylić z frakcją poselską w Parlamencie Europejskim) był czeski eurodeputowany Jan Zahradil. Przez ostatnie pół roku ugrupowaniem kierowała jednak polska eurodeputowana PiS jako jego wiceprzewodnicząca.

43-letnia Meloni od 2006 roku sprawuje mandat poselski włoskiego parlamentu. W latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą Izby Deputowanych. W 2008 roku mając 31 lat objęła stanowisko ministra ds. młodzieży w rządzie Berlusconiego.

W 2012 roku współzakładała Fratelli d'Italia (Bracia Włosi), ugrupowanie o charakterze narodowo-konserwatywnym. Meloni jest jego szefową i jedyną przywódczynią partii politycznej we Włoszech. W ubiegłorocznych wyborach do PE Bracia Włosi uzyskali 6,4 proc. głosów wprowadzając 6 deputowanych.

Reklama

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy poinformowali we wtorek, że poza wyborem nowej przewodniczącej i reelekcją Fotygi na stanowisko sekretarza generalnego partia powołała nowego skarbnika. Został nim hiszpański europoseł partii Vox Jorge Buxade.

"Cieszę się, że Rada powierzyła mi funkcję sekretarza generalnego EKR. Wspólnie z Giorgią Meloni oraz Jose jesteśmy gotowi do działania w nowej kadencji" - zaznaczyła Fotyga.

Przewodniczącymi grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim są europoseł PiS Ryszard Legutko oraz Raffaele Fitto z Fratelli d'Italia.