W czwartek w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE, który ma się zająć m.in. kwestiami klimatu, Brexitu oraz pandemii koronawirusa.

„Ze względu na trwającą kwarantannę premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu Rady Europejskiej stanowisko Polski będzie prezentował - z upoważnienia premiera - szef czeskiego rządu Andrej Babisz” – oświadczył w rozmowie z PAP Müller.

Zwrócił uwagę, że jest to podobna sytuacja do tej, która miała miejsce niedawno, gdzie podczas podobnego spotkanie unijnych liderów polski premier reprezentował Republikę Czeską.

Jak dodał rzecznik rządu, Republika Czeska otrzymała od Polski stanowiska w zakresie poszczególnych punktów Rady Europejskiej. "Pan premier Morawiecki będzie w stałym kontakcie z premierem Czech” – podkreślił.

"Pan premier będzie na bieżąco informowany przez Stałe Przedstawicielstwo Polski w Brukseli o przebiegu posiedzenia Rady Europejskiej oraz będzie przekazywał ewentualne wytyczne, jeżeli dynamika posiedzenia będzie tego wymagała” – zapewnił rzecznik rządu.

Dodał, że w czwartek, przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej, odbędzie się telekonferencja szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, która standardowo odbywa się przed posiedzeniem Rady. „Zostaną na niej szczegółowo omówione wszystkie kwestie, które są przedmiotem RE” - wskazał Müller. (PAP)

autor: Rafał Białkowski