W piątkowym wydaniu madrycki “La Razon” cieszy się, że środki pomocowe dotrą do Hiszpanii, jak twierdzi gazeta, już w czerwcu 2021 r. dzięki odblokowaniu weta Warszawy i Budapesztu. Dziennik uważa, że czwartkowe porozumienie sprzyja Węgrom i Polsce, a jej “przywódcy mogą ogłosić się zwycięzcami”.

Hiszpański dziennik wskazuje jednak, na istniejące rozbieżności między Polską i Węgrami, a innymi członkami UE w interpretacji tego, czy w przyszłości na podstawie czwartkowych ustaleń będzie możliwe karanie “państw za odmawianie przez nie np. przyjmowania imigrantów”.

Także portugalskie media wskazują, że czwartkowe porozumienie Brukseli nie przynosi rozwiązania trwającego od kilku lat sporu pomiędzy KE a rządami Polski i Węgier.

“Impas został przełamany, ale konflikt wciąż istnieje” - podsumował pierwszy dzień szczytu w Brukseli lizboński “Diario de Noticias”.

Czołowy portugalski dziennik wskazał w swoim piątkowym wydaniu, że premierzy Polski i Węgier zapowiedzieli już zaskarżenie mechanizmu warunkowości do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). Gazeta wskazała jednak, że pomimo tej zapowiedzi Mateusz Morawiecki i Viktor Orban “opuszczali szczyt usatysfakcjonowani”.

Reklama

“W praktyce przyjęty na szczycie tekst uniemożliwia zablokowanie środków unijnych, nawet w sytuacji potwierdzenia naruszenia praworządności” - odnotował “Diario de Noticias”.

Z kolei lizbońska telewizja TVI wskazuje, że premier Portugalii Antonio Costa nie ukrywał zadowolenia z wypracowania porozumienia podczas czwartkowego szczytu w Brukseli. Komentatorzy stacji wskazują, że szef rządu wejdzie w Nowy Rok, rozpoczynający portugalską prezydencję w Unii, bez dwóch problemów: weta budżetu UE i blokady środków na program odbudowy gospodarczej.