W wieczornym oświadczeniu ministerstwo zdrowia zaapelowało do służb medycznych, aby zmienić grupę osób objętych szczepieniami produktem spółki AstraZeneca. Przypomniało, że dotychczas przyjmowały je osoby w wieku 50-80 lat, które nie cierpią na choroby chroniczne.

W uzasadnieniu zmiany grupy wiekowej odbiorców preparatu AstraZeneca Graca Freitas z ministerstwa zdrowia wyjaśniła, że w Portugalii badane są obecnie dwa przypadki zakrzepicy u osób poddanych szczepieniu tym produktem. Dodała, że żaden z nich nie zakończył się zgonem pacjenta.

Przypomniała, że w czwartek Europejska Agencja Leków potwierdziła, że korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneki przeważają nad ryzykiem jej stosowania, choć potwierdzono jednocześnie występowanie bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w ciągu 14 dni od szczepienia tym preparatem.

Freitas zapowiedziała, że w związku z faktem podawania AstraZeneki głównie nauczycielom, dojdzie do co najmniej tygodniowego opóźnienia w szczepieniach pracowników portugalskich szkół i ostatecznie w ogólnokrajowym programie szczepień.

W czwartek lizbońska rozgłośnia “Observador” potwierdziła, że w portugalskich punktach szczepień przybywa obywateli odmawiających poddaniu się szczepieniu preparatem AstraZeneki.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)