Komisja Europejska przekazała w zeszłym tygodniu, że francuski producent szczepionek nie spełnił warunków wymaganych, by podpisać kontrakt z UE.

KE zakończyła wstępne rozmowy z firmą Valneva w styczniu w sprawie dostawy do 60 milionów dawek szczepionki. Dwa źródła unijne podały, że niektórzy członkowie UE, w tym Francja i Niemcy, nadal naciskają na porozumienie, które pomoże zdywersyfikować dostawy preparatu.

„Jest około 10 krajów zainteresowanych umową z Valneva. Umowa została przygotowana, ale obie strony nadal muszą uzgodnić kilka parametrów strukturalnych. Gdy to zostanie wyjaśnione, sprawy mogą szybko pójść naprzód” - podało jedno ze źródeł. Źródła odmówiły podania szczegółowych informacji ze względu na poufny charakter rozmów.

Do tej pory UE zamówiła szczepionki przeciwko COVID-19 od firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, CureVac i Sanofi/GlaxoSmithKline/GSK.

Obecnie negocjuje trzeci kontrakt z Pfizer i BioNTech, który byłby największą na świecie umową na dostawy szczepionek. Valneva, która w zeszłym tygodniu rozpoczęła fazę prób preparatu na ludziach, podpisała umowę z Wielką Brytanią na dostawę 190 milionów dawek do 2025 roku. Szczepionka firmy zostanie wyprodukowana w Szkocji.

Reuters podaje, że lokalizacja fabryki w Szkocji jest dla UE niepokojącą kwestią, bo chce ona zapewnić produkcję szczepionek na swoim terytorium i uniknąć scenariusza, w którym firma mogłaby ulec pokusie priorytetowego traktowania dostaw do Wielkiej Brytanii ze szkodą dla kontynentu.

W tym tygodniu KE pozwała do sadu firmę AstraZeneca, którą oskarża o niewywiązywanie się z umowy na odstawy szczepionek. W lutym dyrektor finansowy Valneva, David Lawrence, powiedział Reuterowi, że grupa jest otwarta na partnerstwa produkcyjne w innych regionach, jeśli szczepionka wzbudzi wystarczające zainteresowanie poza Wielką Brytanią i UE.

Valneva to francuska firma biotechnologiczna z siedzibą w Saint-Herblain (Francja), zajmująca się opracowywaniem i sprzedażą szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym.