"Przed chwilą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadzwoniła do prezydenta Andrzeja Dudy by m.in. omówić sytuację wokół Ukrainy i zaproponowała kontynuowanie rozmów w poniedziałek w Brukseli. Prezydent przyjął zaproszenie" - poinformował na Twitterze Jakub Kumoch.

Wcześniej w czwartek prezydent rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, o czym również informował w mediach społecznościowych Kumoch. Rozmowa prezydentów dotyczyła bezpieczeństwa europejskiego, sytuacji wokół Ukrainy, dynamiki relacji polsko-unijnych i planów zwołania Trójkąta Weimarskiego.

Reklama

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Szefowa KE: Zaprosiłam prezydenta Dudę do Brukseli na poniedziałek

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w czwartek, że na poniedziałek zaprosiła prezydenta Polski Andrzeja Dudę do Brukseli. "Europejska solidarność i jedność są niezbędne" - wskazała.

"Dobra rozmowa z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o naszych poważnych obawach związanych z bezpieczeństwem w Europie, gdy Rosja zagraża naszemu sąsiadowi, Ukrainie. Na poniedziałek zaprosiłam prezydenta Dudę do Brukseli. Europejska solidarność i jedność są niezbędne" - napisała szefowa KE na Twitterze.