Zdaniem 67 proc. ankietowanych Orban jest dobrym przywódcą, a przeciwnego zdania jest tylko 25 proc. zapytanych.

Kandydata zjednoczonej opozycji na premiera Petera Marki-Zaya za dobrego przywódcę uznało tylko 23 proc. respondentów, a 44 proc. oceniło, że nie jest on dobrym przywódcą.

58 proc. badanych uważa, że obecny premier dotrzymuje obietnic, a przeciwnego zdania jest 31 proc. Przekonanie, że Marki-Zay dotrzymuje obietnic, ma 19 proc. ankietowanych, a że nie dotrzymuje – 35 proc. Aż 46 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

W sondażu zapytano też ankietowanych, czy uważają obu polityków za uczciwych ludzi. Orbana za uczciwego uznało 48 proc., a za nieuczciwego 37 proc. Marki-Zay został oceniony jako uczciwy przez 34 proc., a nieuczciwy przez 35 proc.

Reklama

Nezoepont podsumował, że pod względem trzech badanych właściwości Orban został oceniony pozytywniej niż Marki-Zay, w przypadku tego drugiego natomiast wysoki odsetek osób, które nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, wskazuje na niewielki poziom wiedzy na jego temat.

Marki-Zay jest konserwatywnym burmistrzem miasta Hodmezoevasarhely przy granicy z Rumunią. Kandydatem opozycji na premiera został w wyniku ubiegłorocznych prawyborów.

Orban jest premierem od 2010 r. Wcześniej pełnił tę funkcję w latach 1998-2002.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)