Podczas trwającej wizyty w Paryżu szef niderlandzkiego rządu spotkał się w środę ze studentami nauk politycznych Uniwersytetu Sciences Po. Spotkanie zdominowała sytuacja na Ukrainie.

Zależność od Rosji

Rutte zaznaczył, iż trzeba zmniejszyć zależność Unii Europejskiej od rosyjskiego gazu i opowiedział się za zwiększeniem wykorzystywania energii jądrowej oraz podkreślił potrzebę większych inwestycji w zrównoważone sposoby wytwarzania energii.

Premier powiedział, że ze względu na zbytnie uzależnienie wielu krajów od rosyjskiego gazu Unia Europejska nie może „pośpiesznie” wprowadzić całkowitego zakazu importu tego surowca.

USA "wybrały inną drogę"

W jego ocenie „nierozsądnym” jest również oczekiwanie od prywatnych firm takich jak np. koncern Shell, aby te wycofywały się z importowania gazu z Rosji. Rutte podkreślił, że Stany Zjednoczone, które ogłosiły zakaz importu rosyjskich paliw kopalnianych, są mniej zależne od Rosji, dlatego mogą „wybrać inną drogę”.

Holenderski premier, który przebywa w Paryżu z pięcioma ministrami swojego gabinetu, powiedział również studentom, iż uzależnienie od kaprysów Rosji osłabia Unię Europejską. „Rosjanie są mistrzami polityki rurociągowej” – podkreślił Rutte.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)