"Pańska obecność w Brukseli w tym tygodniu na szczycie NATO, szczycie G7 i Radzie Europejskiej wysyła silny sygnał do świata: partnerstwo transatlantyckie jest silniejsze, bardziej ukierunkowane i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. Jesteśmy zdeterminowani, by stawić czoło brutalnej wojnie Rosji. Ta wojna będzie strategiczną porażką Putina" - powiedziała von der Leyen, zwracając się do Bidena.

Reklama

"Nasza współpraca w czterech kolejnych falach sankcji wobec Rosji była wyjątkowa. (...) Pozbawiają one Putina środków do prowadzenia wojny. Nasza (wspólna) praca nad sankcjami pokazuje również, że kiedy działamy razem, jesteśmy silniejsi i możemy coś zmienić. Wciąż wzmacniamy naszą współpracę w wielu strategicznych obszarach" - dodała.

Szefowa KE: Do tej pory Ukrainę opuściło około 3,5 mln osób, a połowa z nich to dzieci

Do tej pory Ukrainę opuściło około 3,5 mln osób, a połowa z nich to dzieci - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Do teraz, Ukrainę opuściło około 3,5 miliona osób. Połowa z nich to dzieci. A te liczby będą rosły. Razem mobilizujemy więc ogromne środki, aby wesprzeć wszystkich przesiedlonych w wyniku tego konfliktu, czy to na Ukrainie, czy w sąsiednich krajach" - oznajmiła von der Leyen.

Jak przypomniała szefowa KE, w ostatnich dniach zapowiedziała, że "UE przeznaczy dodatkowe 3,4 mld euro na ten cel".