W poniedziałek niemieckie Federalne Biuro Statystyczne (Destatis) opublikowało dane dotyczące obrotu handlowego w Niemczech w maju br.

"Po korekcie kalendarzowej i sezonowej Niemcy w maju 2022 roku wyeksportowały towary o łącznej wartości 125,8 mld euro, a zaimportowały towary o wartości 126,7 mld euro. Saldo handlu zagranicznego w maju 2022 r. wykazało deficyt w wysokości 1 mld euro" - podano w komunikacie.

Jak odnotował Bloomberg, Niemcy odnotowały pierwszy miesięczny deficyt handlowy od trzech dekad. "Firmy musiały zmierzyć się z rosnącymi kosztami importu i mniejszym popytem na swoje produkty w obliczu gorszych perspektyw gospodarczych" - wskazała agencja.

Niemiecka sprzedaż zagraniczna spadła o 0,5 proc, a import wzrósł o 2,7 proc. czyli "znacznie powyżej" oczekiwań ekonomistów - zaznaczył Bloomberg.

"To nie jest tak zaskakujące, że eksport spada w obecnych warunkach" - ocenił w komentarzu dla agencji Oliver Rakau, ekonomista z Oxford Economics we Frankfurcie. Zaznaczył jednak, że "perspektywy dla handlu są raczej ponure".

Autorka: Ewa Nehring